مهمترین کاربردهای چاپ سه بعدی

چاپ و پرینت جادوی سه بعدی

سه شنبه ۱۶ آذر ۰۰

مهمترین کاربردهای چاپ سه بعدی

۴۶ بازديد

پرینتر سه بعدی، از تکنولوژی‌هایی است که در سال‌های اخیر وارد صنعت چاپ شده و در حال حاضر دستاوردهای زیادی در صنایع مختلف داشته‌است. در اینجا کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع گوناگون را بررسی خواهیم کرد.چاپگر سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد؟

چاپگرهای سه بعدی، نسل جدیدی از پرینترها هستند که برخلاف دستگاه‌هایی که متن و تصویر را در دو بعد چاپ می‌کنند، طرحی که به آنها داده می‌شود را به صورت سه بعدی و واقعی تحویل می‌دهند.

عملکرد چاپگرهای سه بعدی به این صورت است که برای ساخت مدل، لایه‌ای از مواد اولیه روی سطح کار قرار می‌گیرد. سپس لایه‌های بعدی به همین ترتیب روی هم تشکیل می‌شوند. در واقع مدل‌های ساخته شده با پرینترهای سه بعدی، از لایه‌هایی که به صورت افقی برش خورده‌اند تشکیل می‌شوند که در نهایت یک مدل واقعی حجم‌دار آماده خواهد شد.

از این چاپگرها در صنعت و پزشکی هم استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت اسباب بازی‌های کودکان و انواع سرگرمی، پرینترهای سه بعدی کاربرد ویژه‌ای دارند.

مواد اولیه برای ساخت مدل‌ها با پرینتر سه بعدی، از جنس پلاستیک PLA، ABS، PET، TPU، PC و نایلون است.

از ویژگی‌های این مواد اولیه به مقاومت در برابر فشار، ضربه و حرارت، چسبندگی و کیفیت بالا است.

برای برخی از مدل‌هایی که با پرینتر سه بعدی ساخته می‌شوند، باید از سازه ساپورت استفاده شود.

بهترین کاربرد های پرینت سه بعدی

چه صنایعی از پرینتر های سه بعدی استفاده میکنند

پرینت سه بعدی کاربردهای بی شماری در تولید ، تکنولوژی و اجتماع دارد . از مباحث آموزشی تا صنعت پزشکی . در این مقاله تعدادی از تاثیرگذارترین کاربردهای پرینت سه بعدی در جهان امروز ما را توضیح می دهیم .

معرفی

یک خانه پرینت سه بعدی شده مفهومی در شهر آستین ایالت تگزاس پرینت سه بعدی چندین دهه هست که وجود داشته است ولی در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است . زیبایی پرینت سه بعدی اینست که با اینکه یک تکنولوژی ساده است ولی در تمام زمینه ها میتونه کاربرد داشته باشد . این توانایی موانع را برای هرکسی که طراحی یا تولید میکند کاهش داده است و در حال حاضر فرصت هایی را برای ساده سازی این فرآیند ها ایجاد کرده است.بدون اطلاعات بیشتر، در ادامه به سراغ ۵ کاربرد محبوب این صنعت می رویم :

 


آموزش

 

پرینتر های سه بعدی در خیلی از مدارس محبوبیت زیادی بدست آورده است

هر روز مدارس بیشتری چاپ سه بعدی را در برنامه درسی خود به عنوان وسیله ای برای آماده سازی بهتر کودکان برای آینده در نظر میگیرند . فضاهای تولید ، مجهز به پرینتر ها ، دستگاه های CNC و دیگر ابزارها ، تقریبا رایج شده اند .همچنین پرینتر های سه بعدی را میتوان در کتابخانه های عمومی یافت .اکثر دانشگاه ها حداقل یک دستگاه پرینتر سه بعدی را برای دانشجویان جهت استفاده در کلاس ها یا پروژه های خود قرار داده اند .

پرینتر های سه بعدی نه تنها به دانشجویان اجازه میدهد تا راه های کاملا جدیدی را خلق کنند بلکه برای مدل های آموزشی نیز ، پتانسیل زیادی بوجود آورده اند . شامل کیت های کالبدشکافی قورباغه که فایل های STL آن موجود هست که میتوانند برای آموزش بهتر استفاده شوند . مراکز آموزشی با استفاده از پرینتر های سه بعدی دست به ساخت بازی های فکری مخصوصی زده اند که باعث رشد خلاقیت و هوش دانش آموزان شده است .در کلاس های فنی مهندس با ساخت ماکت هایی از قطعات کمیاب آموزش بهتری را به شاگردان خود میدهند و همچنین در این مراکز با برگزاری مسابقات طراحی و ساخت با پرینتر های سه بعدی ، افراد را برای خلق دستاوردهای جدید آماده میکنند .

 

نمونه سازی و تولید

 

 

چاپ سه بعدی از ابتدا به عنوان جایگزینی برای نمونه سازی سریعتر ، ایجاد شده است بنابراین جای تعجبی نیست که هر روز به محبوبیت آن اضافه شود . مزیت بزرگ پرینت سه بعدی ، تنوع و انعطاف پذیری آن هست که باعث میشود برای تولید در مقیاس کوچک و نمونه سازی مناسب باشد .

یک نمونه اولیه تزریق پلاستیک ممکن هست ده ها میلیون تومان هزینه داشته باشد و هفته ها وقت برای ساخت قالب آن وقت صرف شود . این برای اینکه ما بخواهیم برای هر طراحی ، تغییرات یا بهبودی رو اعمال کنیم ، اصلا جالب نیست . با این حال با خرید یک پرینتر سه بعدی یا با سفارش دادن به مراکز خدمات چاپ سه بعدی، ظرف چندین ساعت نمونه طراحی خود را با صرف کمترین هزینه روی میز خود داریم.

همچنین پرینت سه بعدی میتواند برای موقعیت هایی جهت تولید نیمه انبوه نیز استفاده شود . تولید به روش سنتی تنها برای مقادیر زیاد استفاده می شود اما پرینترهای سه بعدی به شرکت ها این امکان را می دهند که برای یک مورد خاص تولید نیمه انبوه داشته باشند .به عنوان مثال شرکت MAHLE که یک تولید کننده قطعات خودرو می باشد ، از چاپ سه بعدی برای تولید یک لپ تاپ مخصوص برای خط مونتاژ خود استفاده کرد .

 

پزشکی

در سال های اخیر ، کاربردهای بسیاری در از چاپ سه بعدی در دنیای پزشکی ، از بایوپرینت و آماده سازی برای جراحی تا ساخت پروتز به وجود آمده است . این زمینه هنوز تحت تحقیقات زیادی هست بنابراین هیجان انگیز خواهد بود که ببینیم در آینده چه روی خواهد داد .

ساخت پروتز های پرینت سه بعدی شده یکی از کاربردهای مفید صنعت چاپ سه بعدی هست . ساخت پروتزی مخصوص هر بیمار کار بسیار سخت و گرانی هست با این حال شرکت هایی به صورت Open Source مانند شرکت eNABLE در این زمینه شروع به کار کرده اند .


 
 

انتخاب فیلامت برای پرینت سه بعدی

 

پروتز های اندازه گیری شده میتوانند پس از مدل شدن ،  با قیمت بسیار پایین پرینت سه بعدی شوند. بچه هایی که منتظر بودند تا پروتز هایی که هیچوقت رشد نمیکردند را داشته باشند ، الان با استفاده از پرینت سه بعدی هر چند ماه میتوانند پروتز سایز مخصوص خودشون رو داشته باشند . در کشور هایی که حتی پروتز داشتن به ذهنشان خطور نمیکرد الان میتوانند پروتز های پرینت شده ارزان داشته باشند .

یکی از کاربردهای پرینت سه بعدی در آینده کمی دورتر بایوپرینت یا پرینت سلول و بافت هست .این یک رویاست که ما بتوانیم استخوان ها یا اندام هایی را پرینت کنیم و به بیمارانی نیازمند پیوند بزنیم تا منتظر اهداکنندگان نباشند . در حال حاضر ، پزشکان در حال کار به روی چاپ بافت ها هستند .

 

ساخت وساز

 

یکی دیگر از کاربردهای هیجان انگیز پرینت سه بعدی در ساخت و ساز هست . پرینت سه بعدی با بتن به عنوان یک راه سریع و ارزان برای ساخت یک بنا در سال های اخیر در حال توسعه هست.چاپگر های بزرگ سه بعدی که به طور خاص برای پرینت بتن طراحی شده اند میتوانند پایه اصلی بنا را بسازند و بعد روی آنها دیوار ها را پرینت کنند . همچنین میتوانند برای ساخت ماژول های بتنی آماده که بعدا اسمبل شوند مورد استفاده قرار گیرند .

به عنوان مثال ، پلی بتنی پرینت شده که در شانگهای چین واقع هست در ۴۵۰ ساعت و با دو سوم هزینه های معمول ساخته شده است . همچنین در این پل سنسورهای تشخیص زلزله و تنش قرارگرفته تا مردم شهر بتوانند در شرایط بحرانی ، این عوامل را مانیتور کنند .

هنوز تموم نشده ! محققان همچنین در حال تحقیق هستند که چگونه چاپ سه بعدی میتواند در سکونت در مریخ به آنها کمک کند .اگر بشر بخواهد به روی مریخ سکونت داشته باشد ، ارسال مواد ساختمانی از زمین تقریبا غیر ممکن هست . در عوض میتوانیم سنگ های روی مریخ را به مواد قابل چاپ تبدیل کنیم و روبات های چاپ سه بعدی را برای ایجاد زیستگاه ها قبل از رسیدن انسان ارسال کنیم .

 

جواهرات

 

یک کاربرد غیر منتظره در صنعت پرینت سه بعدی ،حوزه مد و فشن است . سفارش جواهرات پرینت شده برای کسانی که به دنبال خاص بودن هستند به یک امر محبوب تبدیل شده است .

با معرفی پرینترهای سه بعدی در صنعت طلا و جواهر ، تولید کنندگان این صنعت ساخت مدل هایی را تجربه میکنند که به روش های سنتی قابل ساخت نبود . به علاوه اینکه پرینتر های سه بعدی در ساخت جواهرات منحصر به فرد و یا سفارشی مشتری به روشی ارزانتر موثر هستند .

سفارش جواهرات از طریق سایت های محبوب مثل Shapeways یا i.materialise  نیز رواج یافته و میتوان از حلقه ها تا گردنبند و گوشواره را با جنس های PLA ، طلا یا حتی پلاتین سفارش داد .

 

خدمات پرینت سه بعدی

فست میکر مجموعه ای متشکل از مهندسین زبده در زمینه های الکترونیک و مکانیک است که با گرایش تخصصی به تکنولوژی ساخت افزایشی و مهارت و تجربه بالای کار با پرینتر های سه بعدی، یک سرویس خدمات پرینت سه بعدی سریع، با کیفیت و آسان را ارائه می‌دهد.

هدف فست میکر علاوه بر خدمات حرفه ای پرینت سه بعدی، انتقال این دانش و تکنولوژی به بازو های صنعت ایران است که بی اندازه تشنه‌ی این فن آوری جدید هستند؛ ما با تجربه و مهارت خود آماده برای خدمت رسانی به صنعتگران، تولیدکنندگان، طراحان، خالقان ایده، فعالان و پژوهشگران نیازمند نمونه سازی و تمام علاقه مندان دنیای پریت سه بعدی هستیم. این پرینتر سه بعدی است که می‌تواند مانند یک کاتالیزور تسریع کننده‌ رشد و پیشرفت صنعت و اقتصاد کشور باشد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.